Costum de compresie Crux din lână Merino, strat de bază
€69,99 EUR
Preț regulat €59,99 EUR- Amestecul de lână merino și poliester reglează temperatura și rezistă la mirosuri
- Țesătura respirabilă, cu uscare rapidă, te menține confortabil în mișcare
- Design unisex cu croială adaptată pentru toate tipurile de corp
- Disponibil în mai multe culori pentru un stil personalizat
- Amestecul de lână merino și poliester reglează temperatura și rezistă la mirosuri
- Țesătura respirabilă, cu uscare rapidă, te menține confortabil în mișcare
- Design unisex cu croială adaptată pentru toate tipurile de corp
- Disponibil în mai multe culori pentru un stil personalizat
| Material |
Țesătură Lycra, amestec de poliester care elimină umezeala și lână Merino |
| Greutate |
Aprox. 250 g |
| Croială |
Compresie |
| Ideal pentru |
Schi, snowboard, drumeții, alergare, sporturi pentru vreme rece |
| Alte caracteristici |
Uscare rapidă, Evacuarea umezelii, Respirabil, Croială slim, Susținere musculară |
| Material |
Țesătură Lycra, amestec de poliester care elimină umezeala și lână Merino |
| Greutate |
Aprox. 250 g |
| Croială |
Compresie |
| Ideal pentru |
Schi, snowboard, drumeții, alergare, sporturi pentru vreme rece |
| Alte caracteristici |
Uscare rapidă, Evacuarea umezelii, Respirabil, Croială slim, Susținere musculară |
€69,99 EUR
Preț regulat €59,99 EUR- Amestecul de lână merino și poliester reglează temperatura și rezistă la mirosuri
- Țesătura respirabilă, cu uscare rapidă, te menține confortabil în mișcare
- Design unisex cu croială adaptată pentru toate tipurile de corp
- Disponibil în mai multe culori pentru un stil personalizat
- Amestecul de lână merino și poliester reglează temperatura și rezistă la mirosuri
- Țesătura respirabilă, cu uscare rapidă, te menține confortabil în mișcare
- Design unisex cu croială adaptată pentru toate tipurile de corp
- Disponibil în mai multe culori pentru un stil personalizat
| Material |
Țesătură Lycra, amestec de poliester care elimină umezeala și lână Merino |
| Greutate |
Aprox. 250 g |
| Croială |
Compresie |
| Ideal pentru |
Schi, snowboard, drumeții, alergare, sporturi pentru vreme rece |
| Alte caracteristici |
Uscare rapidă, Evacuarea umezelii, Respirabil, Croială slim, Susținere musculară |
| Material |
Țesătură Lycra, amestec de poliester care elimină umezeala și lână Merino |
| Greutate |
Aprox. 250 g |
| Croială |
Compresie |
| Ideal pentru |
Schi, snowboard, drumeții, alergare, sporturi pentru vreme rece |
| Alte caracteristici |
Uscare rapidă, Evacuarea umezelii, Respirabil, Croială slim, Susținere musculară |
Tehnicieni
Material exterior impermeabil
Membrană respirabilă
Facilitează respirația hainelor, menținându-te uscat pe pârtii
Cusături complet sigilate
Sigilat cu bandă impermeabilă pentru a bloca apa
Details
Țesătura Lycra cu elasticitate ridicată oferă o potrivire confortabilă și strânsă pentru libertate.
Elasticitate ridicată care își păstrează forma, oferind confort și libertate de mișcare.
Fante de ventilație 3D pentru transpirație, pentru o evacuare îmbunătățită a umezelii și respirabilitate.
2L sau 3L? Care este diferența?
Descoperă diferența dintre designurile cu 2 și 3 straturi cu ChillCarve. Alege echilibrul perfect între durabilitate și confort pentru nevoile tale.
2L și 3L se referă la numărul de straturi structurale din partea exterioară a unei jachete de zăpadă. Diferența principală constă în prezența unui al treilea strat interior strâns legat de a doua membrană respirabilă. Acest lucru afectează respirabilitatea, durabilitatea, greutatea și confortul.
Compară țesătura
| Criterii de comparație | Țesătură 2L | Țesătură 3L |
|---|---|---|
| Definiția straturilor | 2L și 3L se referă la straturile țesăturii exterioare, nu la întregul articol vestimentar. Acestea definesc construcția țesăturii, influențând impermeabilitatea, respirabilitatea, durabilitatea și confortul. | |
| Stratul 1: Stratul exterior | ✔️ | ✔️ |
| Stratul 2: Membrană | ✔️ | ✔️ |
| Stratul 3: Căptușeală | ✖️ | ✔️ |
| Impermeabil | ★★★★☆ | ★★★★★ |
| Respirabilitate | ★★★☆☆ | ★★★★★ |
| Durabilitate | ★★★☆☆ | ★★★★★ |
| Greutate | ★★★☆☆ | ★★★★★ |
| Confort | ★★★★★ | ★★★★☆ |
| Preț | ★★★★★(Cea mai bună alegere pentru buget) | ★★★☆☆(Scump, dar merită) |
| Cele mai bune utilizări | Schi casual și la stațiune, activități generale în aer liber | Teren neamenajat, alpinism, condiții extreme |
Cum să-ți alegi persoanele perfecte?
Recomandăm cu insistență să alegeți îmbrăcămintea de zăpadă potrivită nevoilor dvs. și să nu vă limitați doar la parametri!
Rezistența la apă este măsurată în milimetri (de exemplu, 8.000mm, 20.000mm) – numerele mai mari nu înseamnă întotdeauna performanță mai bună.
- Schiorism pentru începători/destinații de schi (pârtii line, zăpadă uscată): 8.000-10.000mm este suficient pentru ninsori ușoare.
- Excursii de mai multe zile/zone cu zăpadă umedă: Țintește între 10.000 și 15.000mm cu cusături complet etanșe.
- Condții de backcountry/storm: 20.000mm+ pentru zăpadă sau ploaie abundentă.
Sfat profesional: Majoritatea schiorilor de la resort nu au nevoie de cele mai mari ratinguri de impermeabilitate – etanșarea corectă a cusăturilor contează mai mult decât urmărirea numerelor.
Clasificări de impermeabilitate: Cunoaște-ți vremea
Rezistența la apă este măsurată în milimetri (de exemplu, 8.000mm, 20.000mm) – numerele mai mari nu înseamnă întotdeauna performanță mai bună.
- Schiorism pentru începători/destinații de schi (pârtii line, zăpadă uscată): 8.000-10.000mm este suficient pentru ninsori ușoare.
- Excursii de mai multe zile/zone cu zăpadă umedă: Țintește între 10.000 și 15.000mm cu cusături complet etanșe.
- Condții de backcountry/storm: 20.000mm+ pentru zăpadă sau ploaie abundentă.
Sfat profesional: Majoritatea schiorilor de la resort nu au nevoie de cele mai mari ratinguri de impermeabilitate – etanșarea corectă a cusăturilor contează mai mult decât urmărirea numerelor.
Echilibrarea impermeabilității și a fluxului de aer previne acumularea de transpirație:
- Schiorism casual: Respirație moderată (5.000-8.000g/m²) funcționează pentru coborâri relaxate.
- Schiatul intens (off-piste, moguli): Prioritizează respirabilitatea ridicată (10.000g/m²+) pentru a evita supraîncălzirea.
Fapt cheie: Țesătura respirabilă singură nu te menține uscat—asociază-o cu straturi de bază care elimină umezeala.
Respirabilitate: Adaptați-vă la nivelul de efort
Echilibrarea impermeabilității și a fluxului de aer previne acumularea de transpirație:
- Schiorism casual: Respirație moderată (5.000-8.000g/m²) funcționează pentru coborâri relaxate.
- Schiatul intens (off-piste, moguli): Prioritizează respirabilitatea ridicată (10.000g/m²+) pentru a evita supraîncălzirea.
Fapt cheie: Țesătura respirabilă singură nu te menține uscat—asociază-o cu straturi de bază care elimină umezeala.
Jachetele de schi în sine nu oferă căldură—izolația provine din straturi intermediare!
- Jachete subțiri din shell (fără izolație): Ideal pentru majoritatea schiatului—adaugă/îndepărtează straturi intermediare după nevoie.
- Jachete izolate: Potrivite pentru schi în condiții de frig (-15°C sau mai puțin) sau cu activitate redusă, toleranța la temperatură depinde de tipul și grosimea izolației.
Strategia de căldură: Stratificare inteligentă
Jachetele de schi în sine nu oferă căldură—izolația provine din straturi intermediare!
- Jachete subțiri din shell (fără izolație): Ideal pentru majoritatea schiatului—adaugă/îndepărtează straturi intermediare după nevoie.
- Jachete izolate: Potrivite pentru schi în condiții de frig (-15°C sau mai puțin) sau cu activitate redusă, toleranța la temperatură depinde de tipul și grosimea izolației.
- Design prietenos cu mobilitatea: Mânecele trebuie să acopere încheieturile atunci când sunt întinse înainte.
- Greutatea contează: Jachetele sub 800g reduc oboseala pentru schiorii activi.
- Zipe de ventilație: Ventilațiile subraț și piept ajută la reglarea temperaturii în vreme variabilă.
- Zone întărite: Căutați panouri rezistente la abraziune pe genunchi, coate și zonele șezutului.
- Sigiliu pentru zăpadă: Fustele detașabile pentru zăpadă interioare mențin zăpada afară fără a restricționa mișcarea.
Esențiale ascunse
- Design prietenos cu mobilitatea: Mânecele trebuie să acopere încheieturile atunci când sunt întinse înainte.
- Greutatea contează: Jachetele sub 800g reduc oboseala pentru schiorii activi.
- Zipe de ventilație: Ventilațiile subraț și piept ajută la reglarea temperaturii în vreme variabilă.
- Zone întărite: Căutați panouri rezistente la abraziune pe genunchi, coate și zonele șezutului.
- Sigiliu pentru zăpadă: Fustele detașabile pentru zăpadă interioare mențin zăpada afară fără a restricționa mișcarea.
- Resort de weekend: Impermeabil 8.000mm+, respirabilitate 6.000g+
- Excursii alpine de mai multe zile: Impermeabilitate de 15.000mm+, respirabilitate de 10.000g+
- Off-piste/backcountry: Impermeabilitate de 20.000mm+, respirabilitate de 12.000g+
Performanță după stilul de schi
- Resort de weekend: Impermeabil 8.000mm+, respirabilitate 6.000g+
- Excursii alpine de mai multe zile: Impermeabilitate de 15.000mm+, respirabilitate de 10.000g+
- Off-piste/backcountry: Impermeabilitate de 20.000mm+, respirabilitate de 12.000g+
Sistem cu trei straturi
Conceptul sistemului cu trei straturi provine din activități în aer liber, fiind conceput pentru a ajuta oamenii să rămână calzi și uscați în condiții extreme de vreme. Printr-o abordare științifică a stratificării, stratul de bază elimină umezeala, stratul mediu oferă izolare, iar stratul exterior asigură rezistență la vânt și apă, menținând în același timp respirabilitatea. Deși inițial dezvoltat pentru alpinism și explorare, acest sistem este acum folosit pe scară largă în sporturi precum schiul, asigurând confort și performanță în diverse medii.