Blink Børns 2L Snow Serie
Blink børns 2L sne-serie – vandtæt, åndbar, all-weather-skjold
- Professionelt 3-i-1-stofsystem – DWR-belægning + TPU-mikroporøs membran (vandtæthedsgrad ≥15000mm, åndbarhed ≥10000g/m²/24h) + rivestærk forstærkning – ultimativ beskyttelse mod vejret.
- SORONA-isolering – Letvægt, luftig og elastisk – bevarer varmen selv efter gentagen brug. Giver 84% mere varme end standard bomuldsfleece.
- Vinterklare detaljer – TPU-vandtætte lynlåse, fleeceforing for ekstra varme, snefang og forlængede manchetter med indvendige foringer til at blokere for vind og sne.
- Funktionel opbevaring – flere lommer inklusive en dedikeret lomme til skiløbspas – hold de vigtigste ting og dit liftkort lige ved hånden.
Skabt til pister, legepladser og alle sneeventyr – Blink holder børn varme, tørre og frit bevægelige.
Blink børns 2L sne-serie – vandtæt, åndbar, all-weather-skjold
- Professionelt 3-i-1-stofsystem – DWR-belægning + TPU-mikroporøs membran (vandtæthedsgrad ≥15000mm, åndbarhed ≥10000g/m²/24h) + rivestærk forstærkning – ultimativ beskyttelse mod vejret.
- SORONA-isolering – Letvægt, luftig og elastisk – bevarer varmen selv efter gentagen brug. Giver 84% mere varme end standard bomuldsfleece.
- Vinterklare detaljer – TPU-vandtætte lynlåse, fleeceforing for ekstra varme, snefang og forlængede manchetter med indvendige foringer til at blokere for vind og sne.
- Funktionel opbevaring – flere lommer inklusive en dedikeret lomme til skiløbspas – hold de vigtigste ting og dit liftkort lige ved hånden.
Skabt til pister, legepladser og alle sneeventyr – Blink holder børn varme, tørre og frit bevægelige.
| Material | 2L polyester fabric with DWR coating, polyester Lining |
| Waterproof Rating | 15,000mm |
| Breathability | 10,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Cotton |
| Weight(Jacket) | Approx. 1000g |
| Weight(Pants) | Approx. 1000g |
| Fit | Relaxed |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 200,000 cycles |
| Other Features | Snow Skirt, Adjustable Cuffs, Storage Pockets, Snow Pass Pocket |
| Material | 2L polyester fabric with DWR coating, polyester Lining |
| Waterproof Rating | 15,000mm |
| Breathability | 10,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Cotton |
| Weight(Jacket) | Approx. 1000g |
| Weight(Pants) | Approx. 1000g |
| Fit | Relaxed |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 200,000 cycles |
| Other Features | Snow Skirt, Adjustable Cuffs, Storage Pockets, Snow Pass Pocket |
Blink børns 2L sne-serie – vandtæt, åndbar, all-weather-skjold
- Professionelt 3-i-1-stofsystem – DWR-belægning + TPU-mikroporøs membran (vandtæthedsgrad ≥15000mm, åndbarhed ≥10000g/m²/24h) + rivestærk forstærkning – ultimativ beskyttelse mod vejret.
- SORONA-isolering – Letvægt, luftig og elastisk – bevarer varmen selv efter gentagen brug. Giver 84% mere varme end standard bomuldsfleece.
- Vinterklare detaljer – TPU-vandtætte lynlåse, fleeceforing for ekstra varme, snefang og forlængede manchetter med indvendige foringer til at blokere for vind og sne.
- Funktionel opbevaring – flere lommer inklusive en dedikeret lomme til skiløbspas – hold de vigtigste ting og dit liftkort lige ved hånden.
Skabt til pister, legepladser og alle sneeventyr – Blink holder børn varme, tørre og frit bevægelige.
Blink børns 2L sne-serie – vandtæt, åndbar, all-weather-skjold
- Professionelt 3-i-1-stofsystem – DWR-belægning + TPU-mikroporøs membran (vandtæthedsgrad ≥15000mm, åndbarhed ≥10000g/m²/24h) + rivestærk forstærkning – ultimativ beskyttelse mod vejret.
- SORONA-isolering – Letvægt, luftig og elastisk – bevarer varmen selv efter gentagen brug. Giver 84% mere varme end standard bomuldsfleece.
- Vinterklare detaljer – TPU-vandtætte lynlåse, fleeceforing for ekstra varme, snefang og forlængede manchetter med indvendige foringer til at blokere for vind og sne.
- Funktionel opbevaring – flere lommer inklusive en dedikeret lomme til skiløbspas – hold de vigtigste ting og dit liftkort lige ved hånden.
Skabt til pister, legepladser og alle sneeventyr – Blink holder børn varme, tørre og frit bevægelige.
| Material | 2L polyester fabric with DWR coating, polyester Lining |
| Waterproof Rating | 15,000mm |
| Breathability | 10,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Cotton |
| Weight(Jacket) | Approx. 1000g |
| Weight(Pants) | Approx. 1000g |
| Fit | Relaxed |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 200,000 cycles |
| Other Features | Snow Skirt, Adjustable Cuffs, Storage Pockets, Snow Pass Pocket |
| Material | 2L polyester fabric with DWR coating, polyester Lining |
| Waterproof Rating | 15,000mm |
| Breathability | 10,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Cotton |
| Weight(Jacket) | Approx. 1000g |
| Weight(Pants) | Approx. 1000g |
| Fit | Relaxed |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 200,000 cycles |
| Other Features | Snow Skirt, Adjustable Cuffs, Storage Pockets, Snow Pass Pocket |
Teknikere
Vandtæt yderstof
15K vandtæt - tør beskyttelse til hver løbetur
Åndbar membran
Gør tøjet åndbart, så du holdes tør på pisten
Fuldt tapede sømme
Sømforseglet med vandtæt tape for at forhindre vand i at trænge ind
Details
Fleecefor + Sneskørt
Vandtæt, sneskørt, elastisk skridsikring, justerbar Velcro.
Flere opbevaringslommer
Bær alt, hvad du har brug for. Smart lommeopsætning holder udstyret sikkert og let tilgængeligt.
Manchetdesign
Velcro-justerbare manchetter med forlængede beskyttere, der blokerer for vind og sne.
Vandtæt lynlås
TPU-materiale giver høj vandafvisning, så foret og lommeindholdet forbliver tørt.
Ankel-lynlås
Justerbar pasform for nem på/af over snestøvler.
Kantforing
Elastisk snøre i nederkanten holder sne og vand ude.
2L eller 3L? Hvad er forskellen?
Opdag forskellen mellem 2-lags og 3-lags design med ChillCarve. Vælg den perfekte balance mellem holdbarhed og komfort til dine behov.
2L og 3L refererer til antallet af strukturelle lag i den yderste del af en skijakke. Den største forskel ligger i, om der er et tredje indvendigt lag, der er tæt bundet til den anden åndbare membran. Dette påvirker åndbarhed, holdbarhed, vægt og komfort.
Sammenlign stoffet
| Sammenligningskriterier | 2L-stof | 3L-stof |
|---|---|---|
| Definition af lag | 2L og 3L refererer til lagene i det yderste stof, ikke hele beklædningsgenstanden. De definerer stofkonstruktionen, som påvirker vandtæthed, åndbarhed, holdbarhed og komfort. | |
| Lag 1: Yderlag | ✔️ | ✔️ |
| Lag 2: Membran | ✔️ | ✔️ |
| Lag 3: Foring | ✖️ | ✔️ |
| Vandtæt | ★★★★☆ | ★★★★★ |
| Åndbarhed | ★★★☆☆ | ★★★★★ |
| Holdbarhed | ★★★☆☆ | ★★★★★ |
| Vægt | ★★★☆☆ | ★★★★★ |
| Komfort | ★★★★★ | ★★★★☆ |
| Pris | ★★★★★(Bedste budgetvalg) | ★★★☆☆(Dyrt, men det værd) |
| Bedste anvendelsesmuligheder | Afslappet & resort skiløb, generelle udendørsaktiviteter | Terrænskiløb, bjergbestigning, ekstreme forhold |
Hvordan vælger du dine perfekte?
Vi anbefaler kraftigt, at du vælger det rigtige skiundertøj til dine behov og ikke blot følger parametrene!
Vandtæthed måles i millimeter (f.eks. 8.000mm, 20.000mm) – højere tal betyder ikke altid bedre ydeevne.
- Begynder/ferie skiløb (blide bakker, tør sne): 8.000-10.000mm er tilstrækkeligt til let snefald.
- Flere-dages ture/våde sneområder: Sig efter 10.000-15.000mm med fuldt forseglede sømme.
- Backcountry/stormforhold: 20.000mm+ til kraftig sne eller regn.
Pro tip: De fleste skisportssteder behøver ikke maksimal vandtæthed – korrekt sømforsegling er vigtigere end at jagte tal.
Vandtæthedsklassificeringer: Kend dit vejr
Vandtæthed måles i millimeter (f.eks. 8.000mm, 20.000mm) – højere tal betyder ikke altid bedre ydeevne.
- Begynder/ferie skiløb (blide bakker, tør sne): 8.000-10.000mm er tilstrækkeligt til let snefald.
- Flere-dages ture/våde sneområder: Sig efter 10.000-15.000mm med fuldt forseglede sømme.
- Backcountry/stormforhold: 20.000mm+ til kraftig sne eller regn.
Pro tip: De fleste skisportssteder behøver ikke maksimal vandtæthed – korrekt sømforsegling er vigtigere end at jagte tal.
Balancering af vandtæthed og luftgennemstrømning forhindrer svedopbygning:
- Casual skiløb: Moderat åndbarhed (5.000-8.000g/m²) fungerer til afslappede ture.
- Intensiv skiløb (off-piste, bumping): Prioriter høj åndbarhed (10.000g/m²+) for at undgå overophedning.
Nøglefakta: Åndbart stof alene holder dig ikke tør—kombiner det med fugttransporterende baselags.
Åndbarhed: Match dit indsatsniveau
Balancering af vandtæthed og luftgennemstrømning forhindrer svedopbygning:
- Casual skiløb: Moderat åndbarhed (5.000-8.000g/m²) fungerer til afslappede ture.
- Intensiv skiløb (off-piste, bumping): Prioriter høj åndbarhed (10.000g/m²+) for at undgå overophedning.
Nøglefakta: Åndbart stof alene holder dig ikke tør—kombiner det med fugttransporterende baselags.
Skijakker i sig selv giver ikke varme—isolering kommer fra mellemlag!
- Tynde skalajakker (ikke-isolerede): Ideelle til de fleste skiløb—tilføj/fjern mellemlag efter behov.
- Isolerede jakker: Egnet til koldt vejr (-15°C eller lavere) eller lav-aktivitet skiløb, temperaturtolerance afhænger af typen og tykkelsen af isoleringen.
Varmestrategi: Smart lag-på-lag
Skijakker i sig selv giver ikke varme—isolering kommer fra mellemlag!
- Tynde skalajakker (ikke-isolerede): Ideelle til de fleste skiløb—tilføj/fjern mellemlag efter behov.
- Isolerede jakker: Egnet til koldt vejr (-15°C eller lavere) eller lav-aktivitet skiløb, temperaturtolerance afhænger af typen og tykkelsen af isoleringen.
- Mobilitetsvenligt design: Ærmer skal dække håndleddene, når de strækkes fremad.
- Vægt er vigtigt: Jakker under 800g reducerer træthed for aktive skiløbere.
- Ventilationslynlåse: Underarm-/brystventiler hjælper med at regulere temperaturen under skiftende vejrforhold.
- Forstærkede zoner: Se efter slidstærke paneler på knæ, albuer og sæde.
- Sneforsegling: Aftagelige indvendige sneforseglinger holder sneen ude uden at begrænse bevægelsen.
Skjulte essentielle ting
- Mobilitetsvenligt design: Ærmer skal dække håndleddene, når de strækkes fremad.
- Vægt er vigtigt: Jakker under 800g reducerer træthed for aktive skiløbere.
- Ventilationslynlåse: Underarm-/brystventiler hjælper med at regulere temperaturen under skiftende vejrforhold.
- Forstærkede zoner: Se efter slidstærke paneler på knæ, albuer og sæde.
- Sneforsegling: Aftagelige indvendige sneforseglinger holder sneen ude uden at begrænse bevægelsen.
- Weekendresort: Vandtæt 8.000mm+, Åndbarhed 6.000g+
- Flerdages alpine ture: Vandtæt 15.000mm+, Åndbarhed 10.000g+
- Off-piste/backcountry: Vandtæt 20.000mm+, Åndbarhed 12.000g+
Ydeevne efter skistil
- Weekendresort: Vandtæt 8.000mm+, Åndbarhed 6.000g+
- Flerdages alpine ture: Vandtæt 15.000mm+, Åndbarhed 10.000g+
- Off-piste/backcountry: Vandtæt 20.000mm+, Åndbarhed 12.000g+
Trelagssystem
Konceptet med tre-lags systemet stammer fra udendørsaktiviteter, designet til at hjælpe folk med at holde sig varme og tørre i ekstreme vejrforhold. Gennem en videnskabelig lagdeling absorberer baselaget fugt, mellemlaget giver isolering, og yderlaget tilbyder vind- og vandafvisning samtidig med, at det er åndbart. Selvom det oprindeligt blev udviklet til bjergbestigning og udforskning, bruges denne metode nu bredt i sportsgrene som skiløb, hvilket sikrer komfort og ydeevne i forskellige miljøer.